Śląsk kopalniami do niedawna jeszcze stał. Dziś – choć jest ich coraz mniej – to wciąż istnieją na przemysłowej mapie tego regionu. Sprawdźmy, jakim firmom śląski przemysł daje solidny fundament do powstania i rozwoju. W jakich kierunkach idzie ten biznes? W poniższym wpisie przekonamy Was, że w Polsce przemysł wydobywczy jest istotnym wsparciem dla przedsiębiorczości.
Przestrzenie, w których śląski biznes współpracuje z kopalniami
- Turystyka – kopalnie to nie tylko przestrzeń do zwiedzania, choć trzeba przyznać, że niekiedy taką jest. To także miejsce, w którym organizowane są wycieczki dla pracowników, a także wakacyjne wyjazdy dla ich dzieci. Co więcej, kopalnie często współpracują z konkretnymi podmiotami turystycznymi, w tym hotelami i domami wypoczynkowymi. Biznes turystyczny na węglu stoi? Tak, często tak bywa.
- Gastronomia – kopalnie to także rozbudowana gastronomia. Ta terenie większości z nich działają bufety, w których można dobrze zjeść. Tak jest chociażby na KWK Knurów, gdzie dawniej funkcjonowały aż 3 punkty serwujące smaczne, domowe jedzenie.
- Transport – niektóre kopalnie wciąż organizują dojazdy dla swoich pracowników. Popularne przewozy są realizowane np. na rzecz KWK Bolesław Śmiały. Dzięki temu pracownicy nie muszą ponosić wysokich kosztów na paliwo. Co więcej, mogą oni dojechać do pracy bez emisji nadmiernej ilości spalin.
- Usługi przewozowe – kopalnie coraz częściej korzystają z usług zewnętrznych firm przewozowych, które organizują przewóz węgla i innych materiałów. W firmach tych pracują nawet setki ludzi. W końcu obsługa lokomotyw, nastawni, a także zaplecza technicznego (pracującego na trzy zmiany) wymaga odpowiedniej liczby ludzi.
Jednym słowem, z punktu widzenia gospodarki Śląska, kopalnie nadal stanowią istotne podparcie dla biznesu i lokalnych firm. Co ciekawe, niektóre z nich współpracują wyłącznie z przemysłem wydobywczym, czerpiąc w ten sposób niemałe zyski.