Śląsk to oczywiście kopalnie, huty i szeroko rozwinięta infrastruktura przemysłowa. To Sprawdźmy zatem, jakie pamiątki pozostawił nam ten region po okresie swojego gwałtownego wzrostu, w jakich miejscach architektura śląska aż pachnie historią i gdzie można ich szukać.
Gdzie można zobaczyć postindustrialną architekturę?
Osiedle Nikiszowiec
Nikiszowiec to prawdziwa perełka wśród miłośników tego, co oferuje postindustrialna architektura Śląska. Można tu zobaczyć typowe, śląskie familoki, pamiętające jeszcze koniec XIX wieku. Warto dodać, że na terenie dzielnicy znajduje się bodaj najwięcej takich obiektów. Architektura całego kompleksu jest spójna i dzięki temu tak imponująca. Warto je zobaczyć, zwłaszcza że część z nich pozostała w swym pierwotnym stanie.
Rybnik
Na terenie Rybnika mamy aż dwa rejony, w których możemy spotkać się z dawną architekturą postindustrialną. Należą do nich Chwałowice i nieco mniejsze Piaski, które leżą w bliskim sąsiedztwie Paruszowca. Do tego ostatniego można łatwo dojechać pociągiem z Katowic, gdyż na terenie dzielnicy znajduje się (umieszczony w dość ekscentrycznym miejscu) przystanek kolejowy.
Czerwionka-Leszczyny
W Czerwionce (tuż obok dawnej kopalni Dębieńsko) wciąż można zobaczyć mnóstwo historycznych familoków. Znajdują się one w bliskim sąsiedztwie tutejszej bocznicy kolejowej. Łatwo je znaleźć na mapie tego wyjątkowego miasta, a architektura całości urzeka klimatem z lat prawdziwego przemysłowego rozkwitu regionu.
A więc… Śląsk to nie tylko turystyka i dobrze prosperująca gospodarczo, nowoczesna aglomeracja. To także przestrzeń, która jeszcze przez wiele lat będzie kojarzona z zabudową postindustrialną. Familoki to budynki, które stały się nieodłączną wizytówką tego regionu.